Κρατάει τους τρεις βαθμούς και τον Γαλανόπουλο

Ο Χιμένεθ παρουσίασε μια ΑΕΚ βελτιωμένη μεσοαμυντικά, μια ΑΕΚ σε τάξη που έκανε τα βασικά και νίκησε σχετικά άνετα τον Παναιτωλικό με 1-0 με γκολ του Κώστα Γαλανόπουλου που ήταν κορυφαίος του αγώνα

SUPER LEAGUE – 15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΕΚ – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 1-0

ΓΗΠΕΔΟ: ΟΑΚΑ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βαγγέλης Μανούχος (Αργολίδας)

Με τον Κώστα Γαλανόπουλο πρωταγωνιστή και σκόρερ, η σαφώς βελτιωμένη ΑΕΚ στο μεσο-αμυντικό κομμάτι, νίκησε εύκολα τον Παναιτωλικό στο ΟΑΚΑ και επέστρεψε στις επιτυχίες. Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ, εμφάνισε συνέπεια και συνοχή αμυντικά, εμφάνισε ένα σύνολο σε τάξη και κάνοντας τα βασικά δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να απειλήσει πέραν μιας περίπτωσης από τη λάθος συνεννόηση Τσιγκρίνσκι-Νεντελτσιάρου, ενώ στον επιθετικό τομέα δημιούργησε ευκαιρίες και σαφώς το τελικό 1-0 δεν αντικατοπτρίζει την συνολική εικόνα του αγώνα. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση στο Στάδιο, πέτυχε ο MVP της ΑΕΚ, Κώστας Γαλανόπουλος, ο οποίος είχε συνολικά ένα πολύ καλό παιχνίδι τόσο ανασταλτικά όσο και οργανωτικά και σφράγισε την εμφάνιση του με το τέρμα του 41ου λεπτού το οποίο πέτυχε ανεβαίνοντας ψηλά και πατώντας περιοχή κίνηση την οποία έχει, αξιοποιώντας το ωραίο γύρισμα του Μάνταλου κι ενώ έχει προηγηθεί σουτ-πάσα του Μπακάκη. Η ΑΕΚ από εκεί και πέρα είχε τις ευκαιρίες και με τον Ολιβέιρα και με τον Σάκχοφ και με τον Τάνκοβιτς να βρει κι άλλα γκολ για να είναι πιο άνετη αλλά έμεινε στο 1-0. Θετική η παρουσία του Αθανασιάδη που εκεί που χρειάστηκε, στο πλασέ του Ντάλτσιο, επενέβη με αποτελεσματικότητα, ξεχώρισε για ακόμα ένα ματς ο Μιτάι που ήταν σχεδόν αλάνθαστος με σωστές επεμβάσεις αμυντικά και σωστές μεταβιβάσεις όταν είχε τη μπάλα στα πόδια.

Με διάταξη 4-2-3-1, τον Γαλανόπουλο δίπλα στον Σάκχοφ, τον Μάνταλο δεκάρι, τους Γκαρσία-Τάνκοβιτς στα άκρα και τον Ολιβέιρα στην κορυφή ξεκίνησε ο Μανόλο Χιμένεθ. Ήταν ένα πρώτο 45λεπτο, που η ΑΕΚ επιχείρησε να παίξει με ασφάλεια, δεν βγήκε με αφέλεια μπροστά και έψαχνε συνεχώς να βρει διαδρόμους προς τα αντίπαλα καρέ. Κάτι που δεν ήταν καθόλου εύκολο, καθώς ο Παναιτωλικός έπαιζε στο μισό γήπεδο, με δύο άμυνες ζώνης. Οι κιρινόμαυροι προσπάθησα να εκμεταλλευτούν την ταχύτητα του Γκαρσία και τις συνεργασίες που υπήρξαν με Μάνταλο-Τάνκοβιτς και απείλησαν σχετικά νωρίς με τον πρώτο, ο οποίος στο 3’ έκανε καταμάτωπο επίθεση, αλλά αστόχησε στο σουτ που επιχείρησε. Με τη συμπλήρωση των 15’ ο Γκραρσία είχε ακόμα μια καλή στιγμή, αυτή την φορά με κεφαλιά, ενώ με κεφαλιά απείλησε και ο Σάκχοφ στο 22’, όπου παρενέβη ο Λιάβας και έσωσε τον Παναιτωλικό. Ο οποίος Παναιτωλικός, στο πρώτο 45λεπτο, ήταν εντελώς ακίνδυνος. Η ΑΕΚ είχε καλές αντιδράσεις όταν έχανε τη μπάλα (με τα ποσοστά κατοχής να φτάνουν υο 62%) και δεν έδινε την ευκαιρία να την βρει ανοργάνωτη στην άμυνα ο αντίπαλος. Την ίδια ώρα προσπαθούσε με γρήγορη κυκλοφορία και passing game να εντοπίσει το κενό και να βρει τη λύση. Δημιούργησε μάλιστα άλλες δύο καλές ευκαιρίες πριν ανοίξει το σκορ, η μια στο 28’ με συρτό σουτ του Τάνκοβιτς όπου ο Κνετ μπλόκαρε κι άλλη μια με τον ίδιο παίκτη στο 32’, από σέντρα του Μπακάκη. Η υπεροχή της ΑΕΚ αποφέρει καρπούς εν τέλει στο 41’, όταν όλα ξεκινάνε από ένα ανέβασμα του Μπακάκη ψηλά στην αντίπαλη περιοχή, ένα γύρισμα συρτό σαν σέντρα-σουτ, όπου βρήκε τον Μάνταλο στην πλάτη των αμυντικών του Παναιτωλικού, ο αρχηγός είδε αμέσως και έσπασε στον Γαλανόπουλο κι αυτός με κοντινό πλασέ σε άδεια εστία έκανε το 1-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Με γρήγορη αλλαγή για την ΑΕΚ ξεκίνησε η επανάληψη στο ΟΑΚΑ, αφού στα πρώτα λεπτά, αντιμετώπισε μια ενόχληση ο Γκαρσία στο πόδι και κρίθηκε σκόπιμο να αντικατασταθεί, με τον Χιμένεθ να περνά στο ματς τον Λιβάγια στο 50’, ο οποίος πήγε στα δεξιά της επίθεσης. Δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του στο ματς μάλιστα, ο Κροάτης χάνει μοναδική ευκαιρία. Ο Μάρκο συνεργάστηκε άψογα στον άξονα με τον Μάνταλο, αλλά στο τετ-α-τετ νικήθηκε από τον Κνετ. Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΚ κινδύνευσε για πρώτη φορά από τον Παναιτωλικό, όταν ο Τσιγκρίνσκι έκανε παράλληλο γύρισμα εκεί που απαγορεύεται, ο Νεντελτσιάρου ήταν χαλαρός και δεν κατάλαβε πως από πίσω του βρισκόταν ο Ντάλτσιο, αλλά ευτυχώς ο Αθανασιάδης είχε απάντηση στο πλασέ από κοντά του αντίπαλου επιθετικού. Στο 58’ η ΑΕΚ θα δημιουργήσει άλλη μια καλή ευκαιρία, πάλι με συνεργασία Μάνταλου-Λιβάγια, με τον δεύτερο να γυρίζει επικίνδυνα αλλά τον Κνετ με δυσκολία να μπλοκάρει, ενώ στο 62’ από καταπληκτική αλλαγή παιχνιδιού του Γαλανόπουλου, ο Ολιβέιρα καθυστέρησε χαρακτηριστικά αν και βρισκόταν φάτσα με τον Κνετ και έχασε μοναδική ευκαιρία. Στο 67’ ο Χιμένεθ προχωρά σε δύο αλλαγές, βγάζοντας τον Τάνκοβιτς και περνώντας στο ματς τον Σιμόες, γυρίζοντας το σύστημα σε 4-3-3, με Μάνταλο στα αριστερά της επίθεσης, ενώ βγήκε και ο Μπακάκης για να μπει ο Σβάρνας στο δεξί άκρο της άμυνας. Είναι ένα χρονικό σημείο που το ματς έχει χάσει τον ρυθμό του, με την ΑΕΚ να ελέγχει πάντως απόλυτα την κατάσταση έχοντας καλή αμυντική λειτουργία, συνοχή και σοβαρότητα. Δέκα λεπτά πριν το τέλος αντικαταστάθηκαν και οι Μιτάι-Μάνταλος που αντιμετώπισαν μικροενοχλήσεις, με τον Χιμένεθ να βάζει στο ματς Ινσούα και Μαχαίρα αντίστοιχα. Τα τελευταία λεπτά κύλησαν χωρίς κάτι αξιοσημείωτο με την ΑΕΚ να κρατά το 1-0 και τη νίκη-βάλσαμο που τόσο είχε ανάγκη.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Μπακάκης (67’ Σβάρνας), Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσιάρου, Μιτάι (78’ Ινσούα), Σάκχοφ, Γαλανόπουλος, Γκαρσία (50’ λ.τρ. Λιβάγια), Μάνταλος (79’ Μαχαίρας), Τάνκοβιτς (67’ Σιμόες), Ολιβέιρα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κνετ, Τζανακάκης (70’ Μεντίνα), Μαλλής, Κωνσταντόπουλος, Περέιρα (63’ Μάζουρεκ), Λιάβας, Ταχάρ (76’ Γιάκολιτς), Τσιγγάρας, Μανθάτης (69’ Αριγίμπι), Ντάλσιο, Βέργος (63’ Αζάντι).

Πηγή: aek365.com